Sportsgren Nationalitet Turnering Række
FLOORBALL
DANMARK
1. DIVISION ØST, MÆND
FODBOLD
DANMARK
SUPERLIGAEN
1. DIVISION, PULJE 2, KV
ENGLAND
ENGLAND, PREMIER LEAGUE
ITALIEN
ITALIEN, SERIE A
NORGE
NORGE, ELITESERIEN
NORGE, 2. DIVISION PULJE 1
NORGE, 2. DIVISION PULJE 2
PORTUGAL
PORTUGAL, PRIMEIRA LIGA
SPANIEN
SPANIEN, PRIMERA DIVISION
SPANIEN, 2. DIVISION
TYRKIET
TYRKIET, 1. DIVISION
TYSKLAND
TYSKLAND, POKAL, 1. RUNDE
Andre sportsnoter
Fodbold20. aug 16:41:13
Landsholdsudtagelse
Landstræner Åge Hareide har udtaget følgende trup til landskampene mod Slovakiet og Wales:
Målmænd:
Kasper Schmeichel, Leicester
Frederik Rønnow, Eintracht Frankfurt
Jonas Lössl, Huddersfield
Forsvarsspillere:
Henrik Dalsgaard, Brentford
Jens Stryger Larsen, Udinese
Jonas Knudsen, Ipswich
Simon Kjær, Sevilla
Andreas Christensen, Chelsea
Jannik Vestergaard, Southampton
Mathias "Zanka" Jørgensen, Huddersfield
Nicolai Boilesen, FC København
Midtbanespillere:
Thomas Delaney, Dortmund
Christian Eriksen, Tottenham
Lasse Schöne, Ajax
Lukas Lerager, Bordeaux
Christian Nørgaard, Fiorentina
Angribere:
Pione Sisto, Celta Vigo
Yussuf Poulsen, RB Leipzig
Andreas Cornelius, Atalanta
Martin Braithwaite, Middlesbrough
Viktor Fischer, FC Købehavn
Golf20. aug 17:04:35
PGA Tour
Stillingen efter fjerde og sidste runde i PGA Tour-turneringen Wyndham Championship, afviklet på Sedgefield CC i Greensboro, North Carolina, USA. Banens par = 70 slag:
1. Brandt Snedeker, USA, 259 slag (59, 67, 68, 65), 2. Webb Simpson, USA, 262 (66, 68, 66, 62), 2. C.T. Pan, Taiwan, 262 (65, 64, 67, 66), 4. Jim Furyk, USA, 263 (65, 68, 67, 63), 4. D.A. Points, USA, 263 (64, 64, 68, 67).
Golf20. aug 17:00:06
LPGA Tour
Stillingen efter fjerde og sidste runde i LPGA Tour-turneringen Indy Women in Tech Championship, afviklet i Brickyard Crossing Golf Club, Indianapolis, Indiana, USA. Banens par 72 slag:
1. Sung Hyun Park, Sydkorea, 265 slag (68, 63, 66, 68), 2. Lizette Salas, USA, 265 (62, 69, 64, 70), 3. Amy Yang, Sydkorea, 266 (68, 64, 65, 69), 4. Jin Yong Ko, Sydkorea, 268 (65, 66, 70, 67), 5. Danielle Kang, USA, 269 (65, 68, 70, 66), 5. Angel Yin, USA, 269 (64, 69, 69, 67), 68. bl.a. Nicole Broch Larsen, Danmark, 286 (67, 73, 73, 73).
Golf20. aug 16:56:48
Ranglister
Verdensranglisten
Verdensranglisten i golf pr. 20. august 2018:
1. Dustin Johnson, USA, 10,30 point
2. Brooks Koepka, USA, 10,07
3. Justin Thomas, USA, 9,53
4. Justin Rose, England, 8,73
5. Jon Rahm, Spanien, 7,72
6. Francesco Molinari, Italien, 7,50
7. Rory McIlroy, Nordirland, 7,02
8. Jordan Spieth, USA, 6,78
9. Rickie Fowler, USA, 6,60
10. Jason Day, Australien, 6,36
38. Thorbjørn Olesen, Danmark, 2,84
112. Joachim B. Hansen, Danmark, 1,37
125. Lucas Bjerregaard, Danmark, 1,27
208. Søren Kjeldsen, Danmark, 0,83
425. Jeff Winther, Danmark, 0,42
522. Lasse Jensen, Danmark, 0,33
585. Sebastian Cappelen, Danmark, 0,29
613. Mark F. Haastrup, Danmark, 0,26
622. Jeppe Huldahl, Danmark, 0,26
646. Christian Gloet, Danmark, 0,25
809. Nicolai Tinning, Danmark, 0,18
822. Thomas Bjørn, Danmark, 0,18
857. Mathias Gladbjerg, Danmark, 0,16
859. Martin Ovesen, Danmark, 0,16
873. Morten Ørum Madsen, Danmark, 0,16
969. Frederik Dreier, Danmark, 0,13
978. Oliver Suhr, Danmark, 0,13

Race to Dubai
Stillingen på den europæiske tour 2018 i golf pr. 20. august 2018:
1. Francesco Molinari, Italien, 4.635.909 euro
2. Patrick Reed, USA, 3.057.948
3. Tommy Fleetwood, England, 2.805.043
4. Rory Mcilroy, Nordirland, 2.760.667
5. Alex Noren, Sverige, 2.729.725
6. Thorbjørn Olesen, Danmark, 2.440.137
7. Jon Rahm, Spanien, 2.161.574
8. Russell Knox, Skotland, 2.054.929
9. Tyrrell Hatton, England, 1.892.819
10. Rafael Cabrera Bello, Spanien, 1.775.523
40. Lucas Bjerregaard, Danmark, 695.511
103. Søren Kjeldsen, Danmark, 280.004
135. Jeff Winther, Danmark, 209.329
151. Lasse Jensen, Danmark, 167.263
175. Thomas Bjørn, Danmark, 95.752
178. Joachim B. Hansen, Danmark, 89.324
272. Anders Hansen, Danmark, 14.932
274. Jeppe Pape Huldahl, Danmark, 13.894
299. Morten Ørum Madsen, Danmark, 8.517

FedExCup
Stillingen på den amerikanske tour 2017/2018 i golf pr. 20. august 2018:
1. Dustin Johnson, USA, 2717 point
2. Justin Thomas, USA, 2634
3. Brooks Koepka, USA, 2012
4. Justin Rose, England, 1991
5. Bubba Watson, USA, 1879
6. Jason Day, Australien, 1771
7. Webb Simpson, USA, 1710
8. Francesco Molinari, Italien, 1682
9. Bryson DeChambeau, USA, 1617
10. Patrick Reed, USA, 1555

Ladies Order of Merit
Stillingen på den europæiske tour 2018 i golf pr. 20. august 2018:
1. Georgia Hall, England, 461.343 euro
2. Carlota Ciganda, Spanien, 119.483
3. Jenny Haglund, Sverige, 106.689
4. Thidapa Suwannapura, Thailand, 67.394
5. Sarah Kemp, Australien, 62.474
6. Anne Van Dam, Holland, 55.422
7. In-Kyung Kim, Sydkorea, 51.778
8. Klara Spilkova, Tjekkiet, 48.884
9. Su Oh, Sydkorea, 48.524
10. Karolin Lampert, Tyskland, 46.593
53. Nanna Koerstz Madsen, Danmark, 13.342
99. Nicole Broch Larsen, Danmark, 4.874

Race to CME Globe Season
Kvindernes LPGA Championship Race rangliste i golf pr. 20. august 2018
1. Ariya Jutanugarn, Thailand, 3413 point
2. Minjee Lee, Australien, 2199
3. Sung Hyun Park, Sydkorea, 2003
4. Moriya Jutanugarn, Thailand, 1964
5. Jin Young Ko, Sydkorea, 1939
6. So Yeon Ryu, Sydkorea, 1919
7. Brooke M. Henderson, Canada, 1870
8. Nasa Hataoka, Japan, 1792
9. Inbee Park, Sydkorea, 1642
10. Lydia Ko, New Zealand, 1539
91. Nicole Broch Larsen, Danmark, 299
100. Nanna Koerstz Madsen, Danmark, 246
122. Emily K. Pedersen, Danmark, 154
Hestesport20. aug 21:36:57
Mandagens resultater fra Skive Travbane
1. løb 2060 m: 7 Dalton, Marc Bæk Nielsen, 1.17,1, 8 Heinz B R, Morten Friis, 1.17,2, 3 Dusty Mærsken, Pauli Andersen, 1.17,3. Odds: 23,91. Pladser: 3,91 - 1,50 - 2,88. Trio: 7-8-3, 465,00.
2. løb 2060 m: 1 Listas Manboy, Knud Mønster, 1.15,7, 5 Razzmina, Morten Friis, 1.15,9, 7 Wendy P P, Kenneth Andersen, 1.16,6. Odds: 3,23. Pladser: 1,32 - 1,33 - 1,82. Trio: 1-5-7, 61,82.
3. løb 2060 m: 4 Bi Quito, Anders Pedersen, 1.16,3, 7 Bentley Bratajka, Knud Mønster, 1.16,5, 6 Ellys Dream, Birger Jørgensen, 1.17,2. Odds: 1,83. Pladser: 1,35 - 2,06 - 2,56. Trio: 4-7-6, 105,84.
4. løb 2060 m: 6 Billi Time, Anders Pedersen, 1.15,4, 7 Count On Me K G, Kasper K. Andersen, 1.15,4, 10 The Flying Smoke, Morten Friis, 1.15,7. Odds: 3,20. Pladser: 1,33 - 1,74 - 2,07. Trio: 6-7-10, 153,13.
5. løb 2610 m: 10 Silas Ulkær, Dennis Kristiansen, 1.17,1, 1 Valentin Østerkær, Henning Christensen, 1.19,2, 2 Backup, Peter Ø. Andersen, 1.18,6. Odds: 6,54. Pladser: 2,26 - 3,17 - 1,92. Trio: 10-1-2, 1152,50.
6. løb 2000 m: 3 Tenor Holmsminde, Poul O. Hansen, 1.18,4, 5 Vikki C N, Kim Madsen, 1.18,6, 6 Prelude, J.C. Jacobsen, 1.17,8. Odds: 5,13. Pladser: 1,94 - 2,59 - 3,54. Trio: 3-5-6, 720,00.
7. løb 2020 m: 4 Brezziana, Bent Svendsen, 1.17,9, 7 Dark Gogo, Birger Jørgensen, 1.18,1, 5 Catrin D, Casper M. Nielsen, 1.18,6. Odds: 2,63. Pladser: 1,06 - 1,03 - 1,22. Trio: 4-7-5, 14,78.
V5-spillet gav 674 kr. til 110 rækker med fem rigtige (4-6-10-3-4).
8. løb 2020 m: 3 Duncan Greenwood, Magnus M. Nielsen, 1.19,8, 5 Race Chip, Josefine Jensen, 1.20,3, 1 Robin Victory, Charlotte S. Gregersen, 1.21,2. Odds: 3,31. Pladser: 1,69 - 1,58. Trio: 3-5-1, 201,68.
9. løb 2000 m: 4 Scarlet Holmsminde, Jacob Christiansen, 1.18,4, 2 Nero Toft, Jørgen B. Pedersen, 1.18,6, 1 Bella, Uffe Gregersen, 1.18,6. Odds: 15,60. Pladser: 3,97 - 4,45 - 2,77. Trio: 4-2-1, 494,46.
Dagens omsætning: 757.808 kr.
Kilde: ATG.se
Sport i TV20. aug 17:07:36
Tirsdag 21. august
06.30 (G) Fodboldens største stjerner, TV3 Max
07.00 (G) Fodboldens største stjerner, TV3 Max
07.30 (G) Fodboldens største stjerner, TV3 Max
07.30 Cykling: BinckBank Tour, Eurosport 1
07.30 (G) Fodbold: U20-VM (k), Eurosport 2
07.40 Tennis: Connecticut Open (k), TV 2 Sport
08.00 Fodboldens største stjerner, TV3 Max
08.30 Fodboldens største stjerner, TV3 Max
08.30 Cykling: Cyclassics Hamburg, Eurosport 1
09.00 Amerikansk fodbold: NFL - højdepunkter, TV3 Sport
09.00 Fodbold: Mål, mål, mål, TV3 Max
09.00 (G) Fodbold: U20-VM (k), Eurosport 2
09.30 Fodbold: Premier League World, TV3 Max
09.45 Tennis: Connecticut Open (k), TV 2 Sport
10.00 Amerikansk fodbold: Indianapolis-Baltimore, TV3 Sport
10.00 De Olympiske Lege, Eurosport 1
10.30 De Olympiske Lege, Eurosport 1
10.30 (G) Cykling: BinckBank Tour, Eurosport 2
11.00 De Olympiske Lege, Eurosport 1
11.45 Tennis: Connecticut Open (k), TV 2 Sport
12.00 Fodbold: U20-VM - Frankrig-Spanien (k), Eurosport 1
12.00 (G) Cykling: Cyclassics Hamburg, Eurosport 2
13.00 Fodbold: Crystal Palace-Liverpool, TV3 Sport
13.00 Sjove sportsklip, Eurosport 1
13.00 (G) Cykling: Colorado Classic, Eurosport 2
13.50 Tennis: Connecticut Open (k), TV 2 Sport
14.00 Fodbold: U20-VM (k), Eurosport 1
14.00 (G) Motocross: VM-afdeling, Eurosport 2
14.30 (G) Motocross: VM-afdeling, Eurosport 2
14.45 Fodbold: Brøndby-Esbjerg, TV3 Sport
15.00 Fodbold: Premier League World Show, TV3 Sport
15.00 (G) Motocross: VM-afdeling, Eurosport 2
15.30 Fodbold: AC Horsens-AaB, TV3 Sport
15.30 Cykling: BinckBank Tour, Eurosport 1
15.30 (G) Motocross: VM-afdeling, Eurosport 2
15.50 Tennis: Connecticut Open (k), TV 2 Sport
16.00 (G) Roadracing: Superbike - britiske mesterskaber, Eurosport 2
16.30 (G) Roadracing: Superbike - britiske mesterskaber, Eurosport 2
17.00 Cykling: Cyclassics Hamburg, Eurosport 1
17.00 (G) Sjove sportsklip, Eurosport 2
17.25 Para-atletik: EM, direkte, DR3
17.30 Fodbold: Superliga XL, TV3 Sport
18.00 Tennis: Connecticut Open (k), direkte, TV 2 Sport
18.00 (G) Fodbold: U20-VM (k), Eurosport 2
18.30 Fodbold: Major League - højdepunkter, Eurosport 1
19.00 Hestesportsmagasinet Horse Excellence, Eurosport 1
19.15 Fodbold: NordicBet Liga-magasinet, TV3 Sport
19.25 Eurosportnews, Eurosport 1
19.30 Fodbold: NordicBet Liga-magasinet, TV3 Sport
19.30 Fodbold: U20-VM (k), Eurosport 1
19.30 (G) Motocross: VM-afdeling, Eurosport 2
19.45 Fodbold: Rundt om runden, TV3 Sport
20.00 Tennis: Connecticut Open (k), direkte, TV 2 Sport
20.00 (G) Motocross: VM-afdeling, Eurosport 2
20.10 Fodbold: Championship, TV3 Sport
20.30 (G) Motocross: VM-afdeling, Eurosport 2
20.40 Fodbold: Swansea-Leeds, direkte, TV3 Sport
20.40 Fodbold: Swansea-Leeds, direkte, TV3 Max
20.55 Fodbold: Røde Stjerne-RB Salzburg, direkte, TV3+
21.00 Fodbold: U20-VM - Frankrig-Spanien (k), Eurosport 1
21.00 (G) Motocross: VM-afdeling, Eurosport 2
21.30 (G) Cykling: BinckBank Tour, Eurosport 2
22.00 Tennis: Connecticut Open (k), direkte, TV 2 Sport
22.20 [=] Sporten, DR1
22.30 Motorsport: Endurance - Storbritanniens VM-afdeling, Eurosport 1
22.45 Fodbold: Mål, mål, mål, TV3 Sport
22.55 Cykling: Cyclassics Hamburg, Eurosport 2
23.00 Standardvogne: Slovakiets VM-afdeling, Eurosport 1
23.15 Fodbold: Rundt om runden, TV3 Sport
23.15 Sjove sportsklip, Eurosport 1
23.25 Eurosportnews, Eurosport 1
23.30 Sjove sportsklip, Eurosport 1
23.45 Fodbold: NordicBet Liga-magasinet, TV3 Sport
23.50 Sportsmagasinet: SportsLab - bjergbestigning, TV 2 Sport
23.55 Cykling: Arctic Race, Eurosport 2
00.00 Fodbold: Premier League Netbusters, TV3 Sport
00.25 Sportsmagasinet SportsLab - rugby og badminton, TV 2 Sport
00.30 Fodbold: Mål, mål, mål, TV3 Sport
00.30 Cykling: Vuelta a España, Eurosport 1
01.00 Tennis: Connecticut Open (k), direkte, TV 2 Sport
01.00 World of Esports, TV3 Sport
01.15 Cykling: Arctic Race, Eurosport 2
01.30 Tennis: ATP World Tour Uncovered, TV3 Sport
01.30 De Olympiske Lege, Eurosport 1
02.00 Fodbold: Swansea-Leeds, TV3 Max
02.00 De Olympiske Lege, Eurosport 1
02.45 Cykling: Arctic Race, Eurosport 2
03.00 De Olympiske Lege, Eurosport 1
04.00 Fodbold: Mål, mål, mål, TV3 Max
04.00 Fodbold: U20-VM (k), Eurosport 1
04.05 Cykling: Arctic Race, Eurosport 2
04.30 Fodbold: Premier League Netbusters, TV3 Max
05.00 World of Esports, TV3 Max
05.00 Fodbold: U20-VM (k), Eurosport 1
05.30 ATP World Tour Uncovered, TV3 Max
Tennis20. aug 23:04:26
ATP-turnering i Winston-Salem
Resultater fra ATP-turneringen Winston-Salem Open, afviklet i Winston-Salem, USA. Præmiesummen er 691.415 dollar:
Herresingle, første runde:
Roberto Baena, Spanien-Guido Pella, Argentina, 6-4, 6-2, Andreas Seppi, Italien-Joao Sousa, Portugal, 7-5, 6-4, Jan-Lennard Struff, Tyskland-Benoit Paire, Frankrig, 7-6 (7/5), 6-3, Tennys Sandgren, USA-Ricards Berankis, Litauen, 6-4, 6-3, Tommy Paul, USA-Laslo Djere, Serbien, 6-3, 7-6 (7/4), Jaume Munar, Spanien-Brayden Schnur, Canada, 7-6 (7/5), 7-6 (7/1), Taro Daniel, Japan-John Millman, Australien, 6-4, 7-6 (9/7), Leonardo Mayer, Argentina-Yuichi Sugita, Japan, 6-3, 7-6 (7/4), Daniil Medvedev, Rusland-Mirza Basic, Bosnien, 6-4, 6-4, Guillermo Garcia-Lopez, Spanien-Marcos Baghdatis, Cypern, 7-6 (7/2), 6-4.
Tennis20. aug 22:11:57
WTA-turnering i New Haven
Resultater fra WTA-turneringen Connecticut Open, afviklet i Connecticut, USA. Præmiesummen er 799.000 dollar:
Damesingle, første runde:
Ekaterina Makarova, Rusland-Karolina Pliskova, Tjekkiet (4), 6-1, 6-3, Aliaksandra Sasnovich, Hviderusland-Kristina Mladenovic, Frankrig, 7-6 (8/6), 6-7 (3/7), 6-2, Dayana Yastremska, Ukraine-Danielle Collins, USA, 6-0, 6-3, Camila Giorgi, Italien-Ana Bogdan, Rumænien, 6-3, 6-2, Aryna Sabalenka, Hviderusland-Samantha Stosur, Australien, 6-3, 6-2, Johanna Konta, Storbritannien-Laura Siegemund, Tyskland, 6-2, 7-5.
Tennis20. aug 15:56:18
Ranglister
ATP-Verdensranglisten
Mændenes verdensrangliste i tennis pr. 20. august 2018. I parentes placeringen på forrige liste:
1. (1) Rafael Nadal, Spanien, 10040 point
2. (2) Roger Federer, Schweiz, 7080
3. (3) Juan Martin del Potro, Argentina, 5500
4. (4) Alexander Zverev, Tyskland, 4845
5. (6) Kevin Anderson, Sydafrika, 4615
6. (10) Novak Djokovic, Serbien, 4445
7. (7) Marin Cilic, Kroatien, 4445
8. (5) Grigor Dimitrov, Bulgarien, 3790
9. (8) Dominic Thiem, Østrig, 3485
10. (11) David Goffin, Belgien, 3435
589. (582) Frederik Løchte Nielsen, Danmark, 49
660. (670) Mikael Torpegaard, Danmark, 37

ATP Double-Verdensranglisten
Mændenes double-verdensrangliste i tennis pr. 20. august 2018. I parentes placeringen på forrige liste:
1. (1) Mike Bryan, USA, 8115 point
2. (2) Oliver Marach, Østrig, 7040
3. (3) Mate Pavic, Kroatien, 6840
4. (4) John Peers, Australien, 6395
5. (5) Henri Kontinen, Finland, 6350
6. (6) Bob Bryan, USA, 5590
7. (7) Jamie Murray, Storbritannien, 5520
8. (8) Bruno Soares, Brasilien, 5520
9. (9) Jean-Julien Rojer, Holland, 5270
10. (15) Juan Sebastian Cabal, Colombia, 5110
66. (63) Frederik Løchte Nielsen, Danmark, 1260

WTA-Verdensranglisten
Kvindernes verdensrangliste i tennis pr. 20. august 2018. I parentes placeringen på forrige liste:
1. (1) Simona Halep, Rumænien, 8061 point
2. (2) Caroline Wozniacki, Danmark, 5975
3. (3) Sloane Stephens, USA, 5482
4. (4) Angelique Kerber, Tyskland, 5305
5. (6) Petra Kvitova, Tjekkiet, 4840
6. (5) Caroline Garcia, Frankrig, 4725
7. (7) Elina Svitolina, Ukraine, 4555
8. (8) Karolina Pliskova, Tjekkiet, 4105
9. (10) Julia Görges, Tyskland, 3815
10. (11) Jelena Ostapenko, Letland, 3787
569. (571) Karen Barritza, Danmark, 49
688. (685) Emilie Francati, Danmark, 31
727. (719) Clara Tauson, Danmark, 26
951. (953) Olga Helmi, Danmark, 11

WTA Championship Race
Kvindernes WTA Championship Race rangliste i tennis pr. 20. august 2018. I parentes placeringen på forrige liste:
1. (1) Simona Halep, Rumænien, 6900 point
2. (2) Angelique Kerber, Tyskland, 5022
3. (4) Petra Kvitova, Tjekkiet, 4022
4. (3) Caroline Wozniacki, Danmark, 3912
5. (5) Elina Svitolina, Ukraine, 3600
6. (6) Sloane Stephens, USA, 3393
7. (12) Kiki Bertens, Holland, 3124
8. (8) Elise Mertens, Belgien, 2841
9. (7) Daria Kasatkina, Rusland, 2747
10. (9) Karolina Pliskova, Tjekkiet, 2702
633. (629) Karen Barritza, Danmark, 27
769. (762) Clara Tauson, Danmark, 15
797. (791) Emilie Francati, Danmark, 14
843. (831) Olga Helmi, Danmark, 11
tilbage...