Sportsgren Nationalitet Turnering Række
BASKETBALL
DANMARK
BASKETLIGAEN, MÆND
2. DIVISION ØST, MÆND
FLOORBALL
DANMARK
LIGAEN, MÆND
LIGAEN VEST, KVINDER
FODBOLD
DANMARK
POKAL, 3. RUNDE
ELITEDIVISIONEN, KVINDER
POKAL, 2. RUNDE, KVINDER
NORGE
NORGE, ELITESERIEN
NORGE, POKALSEMIFINALER
SCHWEIZ
SCHWEIZ, SUPER LEAGUE
SPANIEN
SPANIEN, PRIMERA DIVISION
SVERIGE
SVERIGE, ALLSVENSKAN
TYSKLAND
TYSKLAND, 2. BUNDESLIGA
HÅNDBOLD
DANMARK
HÅNDBOLDLIGAEN, MÆND
HÅNDBOLDLIGAEN, KVINDER
TYSKLAND
TYSKLAND, BUNDESLIGAEN MÆND
Andre sportsnoter
Badminton21. sep 13:18:23
Japan Open
Udvalgte resultater fra Superseries-turneringen Japan Open, afviklet i Tokyo, Japan:
Herresingle, anden runde:
Viktor Axelsen, Danmark (3)-Kenta Nishimoto, Japan, 21-17, 21-18, Tien Chen Chou, Taiwan (4)-Hans-Kristian Vittinghus, Danmark, 19-21, 24-22, 21-13.
Herredouble, anden runde:
Mads Conrad-Petersen/Mads Pieler Kolding, Danmark (6)-Kim Won Ho/Seung Jae Seo, Sydkorea, 21-13, 21-12, Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen, Danmark-Bodin Isara/Nipitphon Phuangphuapet, Thailand, 21-16, 22-22, Isara/Phuangphuapet opgav, Mathias Boe/Carsten Mogensen, Danmark (2)-Hendra Setiawan, Indonesien/Boon Heong Tan, Malaysia, 21-8, 21-3.
Bordtennis21. sep 17:23:15
ITTF World Tour
Udvalgt resultat fra World Tour-turneringen Austrian Open, afviklet i Linz, Østrig:
Herresingle, første runde:
Kenta Matsudaira, Japan-Jonathan Groth, Danmark, 4-3 (10-12, 11-6, 11-5, 7-11, 11-6, 8-11, 16-14).
Golf21. sep 20:14:30
European Tour
Stillingen efter første runde i European Tour-turneringen Portugal Masters, afviklet på Oceânico Victoria GC, Vilamoura, Portugal. Banens par = 71 slag:
1. Joost Luiten, Holland, 64 slag, 1. George Coetzee, Sydafrika, 64, 3. Ashun Wu, Kina, 65, 3. Jason Scrivener, Australien, 65, 3. Gregory Havret, Frankrig, 65, 3. Nino Bertasio, Italien, 65, 3. Callum Shinkwin, England, 65, 8. Nacho Elvira, Spanien, 66, 8. Michael Jonzon, Sverige, 66, 8. Dean Burmester, Sydafrika, 66, 8. Alejandro Canizares, Spanien, 66, 8. Eddie Pepperell, England, 66, 8. Laurie Canter, England, 66, 8. Richard Sterne, Sydafrika, 66, 8. Lucas Bjerregaard, Danmark, 66, 16. bl.a. Anders Hansen, Danmark, 67, 41. bl.a. Thorbjørn Olesen, Danmark, 69, 41. bl.a. Lasse Jensen, Danmark, 69, 41. bl.a. Jeff Winther, Danmark, 69.
Golf21. sep 19:33:42
Ladies European Tour
Stillingen efter første runde i Ladies European Tour-turneringen Espana Femenino, afviklet på Real Club de Golf Guadalmina, Spanien. Banens par = 72 slag:
1. Natalia Escuriola Martinez, Spanien, 65 slag, 1. Georgia Hall, England, 65, 1. Diana Luna, Italien, 65, 4. Carlota Ciganda, Spanien, 66, 4. Suzann Pettersen, Norge, 66, 4. Lee-Anne Pace, Sydafrika, 66.
Hestesport21. sep 21:57:47
Torsdagens resultater fra Nykøbing Travbane
1. løb 2720 m: 8 Simb Hacienda, Rasmus T. Henriksen, 1.18,1, 7 Nice Little Ært, Nicolai Olsen, 1.19,4, 1 Victory Gry, Per Damberg, 1.20,3. Odds: 6,34. Pladser: 1,70 - 1,31 - 1,68. Trio: 8-7-1, 127,84.
2. løb 2140 m: 4 Yerbas Qvintus, Rene Kjær, 1.19,0, 7 Birte Mile, Jens Arne Hansen, 1.18,3, 8 Aero H, Steen Juul, 1.18,3. Odds: 3,10. Pladser: 2,36 - 2,13 - 1,82. Trio: 4-7-8, 92,83.
3. løb 2140 m: 2 Cille Gardenia, Ken Ecce, 1.18,6, 3 Bacadi Elmely, Iver Jessen, 1.18,6, 8 Divo Torkdahl, Steen Juul, 1.18,7. Odds: 3,29. Pladser: 1,27 - 2,61 - 1,3. Trio: 2-3-8, 92,07.
4. løb 2140 m: 2 Covini, Jan Kramer, 1.20,1, 7 Rockman, Anders F. Jensen, 1.20,4, 4 Roo, Flemming Larsen, 1.20,4. Odds: 1,20. Pladser: 1,34 - 2,45 - 3,21. Trio: 2-7-4, 81,23.
5. løb 2140 m: 4 Uncle Wise As, Rene Kjær, 1.16,7, 8 Von Gladiator, Ken Ecce, 1.16,8, 2 Anders And, Anders F. Jensen, 1.17,3. Odds: 1,89. Pladser: 1,39 - 2,10 - 2,68. Trio: 4-8-2, 45,99.
6. løb 1660 m: 8 The Great Elkær, Rene Jonassen, 1.15,8, 1 Vicki Lund, Nicolai Olsen, 1.16,8, 5 Tour De France, Steen Juul, 1.17,0. Odds: 2,94. Pladser: 1,85 - 3,07 - 1,67. Trio: 8-1-5, 51,43.
V5-spillet gav 219 kr. til 162 rækker med fem rigtige (4-2-2-4-8).
7. løb 1640 m: 3 Victoria Sølvtop, Bjarne Pedersen, 1.21,3, 11 Lass Passion, Marie U. Hansen, 1.19,5, 10 Valorina Caf, Dennis Pedersen, 1.19,5. Odds: 5,54. Pladser: 2,67 - 7,24 - 9,58. Trio: 3-11-10, 468,47.
Dagens omsætning: 161.522 kr.
Sejlsport21. sep 16:17:47
VM i Enoshima
Resultater fra VM i RS:X, afviklet i Enoshima, Japan:
Mænd:
RS:X, stillingen efter syv sejladser med én fratrækker:
1. Bing Ye, Kina, 21 point, 2. Mengfan Gao, Kina, 24, 3. Mateo Sanz Lanz, Schweiz, 27, 4. Tao Li, Kina, 30, 5. Michael Cheng, Hongkong, 42, 22. Sebastian Fleischer, Danmark, 87.
Sport i TV21. sep 16:23:31
Fredag den 22. september
05.00 Tennis: St. Petersburg Open (m), Eurosport 1
05.00 Badminton: Japan Open, direkte, TV 2 Sport
05.55 Tennis: US Open - finale, Eurosport 2
06.00 (G) [=] Morgengymnastikken: Burlesque, twerk og dans for mænd, DR3
06.00 Badminton: Japan Open, direkte, TV 2 Sport
06.30 OL-højdepunkter, Eurosport 1
06.30 (G) Golf i Portugal, Algarve, dk4
07.00 Badminton: Japan Open, direkte, TV 2 Sport
07.30 Vintersport: Chasing history, Eurosport 1
08.00 Billard: Snooker - World Open, direkte, Eurosport 1
08.00 (G) Tennis: St. Petersburg Open (m), Eurosport 2
08.00 Badminton: Japan Open, direkte, TV 2 Sport
09.00 Dart: Champions League, TV3 SPORT 2
09.00 Amerikansk fodbold: San Francisco-LA Rams, TV3 SPORT 1
09.00 (G) Vintersport: Chasing History, Eurosport 2
09.00 Badminton: Japan Open, direkte, TV 2 Sport
09.50 Cykling: VM - linjeløb jr. (k), direkte, TV 2 Sport
11.00 (G) Tennis: St. Petersburg Open (m), Eurosport 2
11.00 OL-højdepunkter, Eurosport 1
11.30 OL-højdepunkter, Eurosport 1
12.00 (G) Tennis: St. Petersburg Open (m), Eurosport 2
12.00 (G) Fodbold: Brøndby-AaB, TV3 SPORT 1
12.30 Sportsugen, der gik, Eurosport 1
12.40 Amerikansk fodbold: San Francisco-LA Rams, TV3 SPORT 2
12.45 Billard: Snooker - World Open, Eurosport 1
13.00 Cykling: VM - linjeløb U23 (m), direkte, TV 2 Sport
13.30 Billard: Snooker - World Open, direkte, Eurosport 1
14.00 (G) Fodbold: FC Nordsjælland-AGF, TV3 SPORT 1
15.40 Boksning: World Super Series - højdepunkter, TV3 SPORT 2
16.00 Fodbold: Superliga XL, TV3 SPORT 1
16.10 Boksning: World Super Series - højdepunkter, TV3 SPORT 2
16.30 OL-højdepunkter, Eurosport 1
16.40 Boksning: World Super Series - optakt, TV3 SPORT 2
17.10 Boksning: World Super Series - nedtælling, TV3 SPORT 2
17.30 Sportsugen, der gik, Eurosport 1
17.30 Fodbold: Rundt om runden, TV3 SPORT 1
17.40 Amerikansk fodbold: San Francisco-LA Rams, TV3 SPORT 2
18.00 Tennis: St. Petersburg Open (m), direkte, Eurosport 1
18.00 (G) Billard: Snooker - World Open, Eurosport 2
18.00 Boksning: World Super Series - nedtælling, TV3 SPORT 1
18.30 Fodbold: Alka Superligaen - optakt, TV3 SPORT 1
18.55 Fodbold: FC Nordsjælland-SønderjyskE, direkte, TV3 SPORT 1
18.55 Sportsnyhederne, TV 2 Sport
19.00 Ishockey: Studiet, TV 2 Sport
19.20 Ishockey: Herning-Esbjerg, direkte, TV 2 Sport
20.00 Tennis: St. Petersburg Open (m), Eurosport 1
20.00 Billard: Snooker - European Tour, Eurosport 2
20.10 Sportsnyhederne, TV 2 Sport
20.15 Ishockey: Herning-Esbjerg, direkte, TV 2 Sport
20.40 Fodbold: Lille-Monaco, direkte, TV3 SPORT 2
21.00 Fodbold: Alka Superligaen - opfølgning, TV3 SPORT 1
21.05 Ishockey: Studiet, TV 2 Sport
21.10 Ishockey: Herning-Esbjerg, direkte, TV 2 Sport
21.30 (G) Billard: Snooker - World Open, Eurosport 2
21.30 Boksning: World Super Series - nedtælling, TV3 SPORT 1
22.00 OL-højdepunkter, Eurosport 1
22.00 Boksning: Dorticos-Kudryashov - indvejning, direkte, TV3 SPORT 1
22.05 (G) Cykling: VM - linjeløb U23 (m), TV 2 Sport
22.30 Boksning: World Super Series - optakt, TV3 SPORT 1
22.45 (G) Tennis: St. Petersburg Open (m), Eurosport 2
22.45 Fodbold: Carabao Cup - højdepunkter, TV3 SPORT 2
23.00 Boksning: World Super Series - nedtælling, TV3 SPORT 1
23.00 Rally, Eurosport 1
23.15 Fodbold: FC Nordsjælland-SønderjyskE, TV3 SPORT 2
23.30 Rally X Nordic, TV3 SPORT 1
23.30 Vintersport: Chasing history, Eurosport 1
23.50 (G) Tennis: US Open - finale, Eurosport 2
00.00 Tennis: St. Petersburg Open (m), Eurosport 1
00.30 Motorsport: Mobil 1 The Grid, TV3 SPORT 1
01.00 (G) Tennis: US Open - finale, Eurosport 2
01.00 Fodbold: Champions League-magasinet, TV3 SPORT 1
01.15 Fodbold: Premier League - optakt, TV3 SPORT 2
01.30 OL-højdepunkter, Eurosport 1
01.30 Rally X Nordic, TV3 SPORT 1
01.45 Fodbold: The Premier League Show, TV3 SPORT 2
02.30 OL-højdepunkter, Eurosport 1
02.55 (G) Tennis: US Open - finale, Eurosport 2
03.00 Billard: Snooker - World Open, Eurosport 1
03.05 (G) Ishockey: Herning-Esbjerg, TV 2 Sport
03.40 (G) Ishockey: Herning-Esbjerg, TV 2 Sport
04.15 (G) Ishockey: Herning-Esbjerg, TV 2 Sport
Tennis21. sep 22:00:42
ATP-turnering i Metz
Resultater fra ATP-turneringen Moselle Open, afviklet i Metz, Frankrig. Præmiesummen er 482.060 euro:
Herresingle, anden runde:
David Goffin, Belgien (2)-Nicolas Almagro, Spanien, 3-6, 6-3, 6-3, Marius Copil, Rumænien-Lucas Pouille, Frankrig (3), 7-6 (7/4), 7-6 (8/6), Mischa Zverev, Tyskland (5)-Henri Laaksonen, Schweiz, 6-4, 6-4, Benoit Paire, Frankrig (7)-Marcel Granollers, Spanien, 6-1, 6-2, Kenny De Schepper, Frankrig-Nicolas Mahut, Frankrig, 6-4, 7-5, Denis Istomin, Usbekistan-Yannick Maden, Tyskland, 6-3, 6-7 (6/8), 7-6 (7/0), Nikoloz Basilashvili, Georgien-Gilles Muller, Luxembourg (4), 6-4, 6-4.
Tennis21. sep 20:35:11
ATP-turnering i Skt. Petersborg
Resultater fra ATP-turneringen St. Petersburg Open, afviklet i Sankt Petersborg, Rusland. Præmiesummen er 1.000.000 euro:
Herresingle, anden runde:
Jo-Wilfried Tsonga, Frankrig (2)-Joao Sousa, Portugal, 7-6 (7/1), 3-6, 6-2, Fabio Fognini, Italien (3)-Mikhail Youzhny, Rusland, 6-4, 4-6, 6-4, Jan-Lennard Struff, Tyskland (4)-Thomas Fabbiano, Italien, 6-1, 6-4, Ricardas Berankis, Litauen-Philipp Kohlschreiber, Tyskland (5), walkover, Viktor Troicki, Serbien (7)-Guido Pella, Argentina, 7-6 (7/3), 4-6, 6-4, Roberto Bautista, Spanien (1)-Rogerio Dutra Silva, Brasilien, 6-4, 4-6, 6-0.
Tennis21. sep 17:21:19
WTA-turnering i Guangzhou
Resultater fra WTA-turneringen Guangzhou Open, afviklet i Guangzhou, Kina. Præmiesummen er 226.750 dollar:
Damesingle, kvartfinaler:
Zhang Shuai, Kina (2)-Kateryna Kozlova, Ukraine, 6-1, 6-1, Yanina Wickmayer, Belgien-Alize Cornet, Frankrig (6), 6-1, 7-6 (7/5), Evgeniya Rodina, Rusland-Lizette Cabrera, Australien, 6-1, 7-6 (7/4), Aleksandra Krunic, Serbien-Rebecca Peterson, Sverige, 6-1, 6-1.
Tennis21. sep 14:18:16
WTA-turnering i Tokyo
Resultater fra WTA-turneringen Pan Pacific Open, afviklet i Tokyo, Japan. Præmiesummen er 890.100 dollar:
Damesingle, anden runde:
Caroline Wozniacki, Danmark (3)-Shelby Rogers, USA, 4-6, 6-1, 6-4, Dominika Cibulkova, Slovakiet (5)-Katerina Siniakova, Tjekkiet, 6-2, 6-2, Barbora Strycova, Tjekkiet-Johanna Konta, Storbritannien (4), 7-5, 7-6 (7/5), Caroline Garcia, Frankrig (9)-Kurumi Nara, Japan, 6-1, 6-3.
Tennis21. sep 13:11:34
WTA-turnering i Seoul
Resultater fra WTA-turneringen Korea Open, afviklet i Seoul, Sydkorea. Præmiesummen er 226.750 dollar:
Damesingle, anden runde:
Jelena Ostapenko, Letland (1)-Nao Hibino, Japan, 6-2, 6-2, Sorana Cirstea, Rumænien (4)-Nicole Gibbs, USA, 6-3, 6-3, Priscilla Hon, Australien-Arantxa Rus, Holland, 7-5, 6-4, Veronica Cepede Royg, Paraguay-Kristie Ahn, USA, 4-6, 6-4, 6-3.
tilbage...