Sportsgren Nationalitet Turnering Række
FODBOLD
DANMARK
U-17 LIGAEN
U-18 PIGE DM
EUROPA
WOMEN'S CHAMPIONS LEAGUE, KVARTFINALER, 2. KAMP
VERDEN
VM-KVAL., SYDAMERIKA
HÅNDBOLD
DANMARK
HÅNDBOLDLIGAEN, MÆND
1. DIVISION, MÆND
ISHOCKEY
DANMARK
1. DIVISION, FINALE, 2. KAMP
VINTER - OL
Spil/Tips29. mar 19:56:43
Onsdags Joker

VINDERTAL
6-1-4-5-1-3-2

PRÆMIEPROGNOSE
7 vindertal:$Ingen/ 0 kr.
6 vindertal:$54.104 kr.
5 vindertal:$9.042 kr.
4 vindertal:$1.532 kr.
3 vindertal:$191 kr.
2 vindertal:$50 kr.
VINTER - OL
Spil/Tips29. mar 20:17:14
Onsdags Lotto

VINDERTAL
17-21-22-31-34-40

TILLÆGSTAL
13-44

SUPERTAL
25

PRÆMIEPROGNOSE
6 vindertal:$12.349.270 kr.
5 vindertal + 1 tillæg:$62.541 kr.
5 vindertal:$2.709 kr.
4 vindertal:$101 kr.
3 vindertal:$39 kr.
Andre sportsnoter
Badminton30. mar 18:08:38
India Open
Resultater fra Super Series-badmintonturneringen, India Open, afviklet i New Delhi, Indien:
Herresingle, anden runde:
Hans-Kristian Vittinghus, Danmark-Dong Keun Lee, Sydkorea, 21-19, 21-16, Viktor Axelsen, Danmark (3)-Srikanth Kidambi, Indien, 21-7, 21-12, Anders Antonsen, Danmark-Marc Zwiebler, Tyskland (8), walkover.
Herredouble, anden runde:
Jhe-Huei Lee/Yang Lee, Sydkorea-Mathias Boe/Carsten Mogensen, Danmark (3), 21-18, 21-18, Junhui Li/Yuchen Liu, Kina (5)-Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen, Danmark, 21-12, 23-21, Ricky Karanda Suwardi/Angga Pratama, Indonesien (6)-Mathias Christiansen/David Daugaard, 21-14, 17-21, 21-18, Mads Conrad-Petersen/Mads Pieler Kolding, Danmark (7)-Solgyu Choi/Gi Jung Kim, Sydkorea, 13-21, 21-16, 21-17.
Damedouble, anden runde:
Maiken Fruergaard/Sara Thygesen, Danmark (8)-Ya Ching Hsu/Ti Jung Wu, Taiwan, 18-21, 21-12, 21-19.
Mixeddouble, anden runde:
Gi Jung Kim/Seung Chan Shin, Sydkorea-Mathias Christensen/Sara Thygesen, Danmark, 15-21, 22-20, 21-19.
Badminton29. mar 16:59:43
India Open
Resultater fra Super Series-badmintonturneringen, India Open, afviklet i New Delhi, Indien:
Herresingle, første runde:
Hans-Kristian Vittinghus, Danmark-Emil Holst, Danmark, 21-15, 21-18, Anders Antonsen, Danmark-Kazumasa Sakai, Japan, 21-10, 21-16, Viktor Axelsen, Danmark (3)-Ajay Jayaram, Indien, 23-21, 21-17.
Herredouble, første runde:
Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen, Danmark, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty, Indien, 21-14, 21-17, Mathias Boe/Carsten Mogensen, Danmark (3)-M. Anilkumar Raju/Venkat Gaurav Prasad, Indien, 21-9, 21-3, Mads Conrad-Petersen/Mads Pieler Kolding, Danmark (7)-Jishnu Sanyal/Shivam Sharma, Indien, 3-0, Sanyal/Sharma opgav, Mathias Christiansen/David Daugaard, Danmark-Supak Jomkoh/Pakin Kuna-Anuvit, Thailand, 21-18, 21-14.
Damedouble, første runde:
Maiken Fruergaard/Sara Thygesen, Danmark (8)-Jakkampudi Meghana/Poorvisha Ram, Indien, 21-9, 21-15.
Mixeddouble, første runde:
Mathias Christiansen/Sara Thygesen, Danmark-Woo Yeon Seong/Kim Ha Na, Sydkorea, 21-17, 21-12, Evgenij Dremin/Evgenia Dimova, Rusland-Søren Gravholt/Maiken Fruergaard, Danmark, 21-15, 19-21, 21-16.
Cykling30. mar 15:02:45
Driedaagse De Panne-Koksijde
Resultatet af tredje etape i cykelløbet, Driedaagse De Panne-Koksijde i Belgien:
Deletape A, 118,5 km med start og mål i De Panne:
1. Marcel Kittel, Tyskland (Quickstep), 2.37.29 timer, 2. Alexander Kristoff, Norge (Katusha), samme tid, 3. Sacha Modolo, Italien (UAE), s.t., 4. Rudiger Selig, Tyskland (Bora), s.t., 5. Edward Theuns, Belgien (Trek), s.t.
Udgået:
Bl.a. Lars Bak, Danmark (Lotto) og Lasse Norman Hansen, Danmark (Aqua Blue).
Samlet stilling:
1. Philippe Gilbert, Belgien (Quickstep), 11.51.02 timer, 2. Matthias Brändle, Østrig (Trek), 50 sekunder efter, 3. Alexander Kristoff, 58, 4. Edward Theuns, 1.06 sekunder efter, 5. Sylvain Chavanel, Frankrig (Direct), 1.15.
Cykling29. mar 17:54:22
Driedaagse De Panne-Koksijde
Resultatet af anden etape i cykelløbet, Driedaagse De Panne-Koksijde, 192,9 km fra Zottegem til Koksijde, Belgien:
1. Alexander Kristoff, Norge (Katusha), 4.37.29 timer, 2. Edward Theuns, Belgien (Trek), samme tid, 3. Marcel Kittel, Tyskland (QuickStep), s.t., 4. Pascal Ackermanm, Tyskland (Bora), s.t., 5. Andrea Guardini, Italien (Team UAE), s.t, 52. Mads Würth Schmidt, Danmark (Katusha), 2.39 minutter efter, 136. Lasse Norman Hansen, Danmark (Aqua Blue), 6.48, 150. Lars Bak, Danmark (Lotto), s.t.
Udgået: bl.a. Mads Pedersen, Danmark (Trek).
Samlet stilling:
1. Philippe Gilbert, Belgien (QuickStep), 9.13.28 timer, 2. Matthias Brändle, Østrig (Trek), 50 sekunder efter, 3. Alexander Kristoff, 1.07 minutter efter, 4. Edward Theuns, 1.11, 5. Pim Ligthart, Holland (Roompot), 1.15, 76. Mads Würth Schmidt, 12.29, 135. Lars Bak, 16.38, 138. Lasse Norman Hansen, s.t.
Sport i TV30. mar 15:34:06
Fredag den. 31 marts
05.00 Kunstskøjteløb: VM, Eurosport 1
05.45 (G) Fodbold: Bundesligaen, Eurosport 2
06.00 (G) [=] Morgengymnastikken: Burlesque, twerk og dans for mænd, DR3
06.00 Cykling: Tre dage ved Panne, Eurosport 1
06.20 Basketball: Chicago-Cleveland, TV 2 Sport
07.00 Billard: Snooker - China Open, Eurosport 1
07.00 (G) Cykling: Tour of Taiwan, Eurosport 2
07.15 (G) Cykling: Tre dage ved Panne, Eurosport 2
07.25 Basketball: Chicago-Cleveland, TV 2 Sport
08.00 Billard: Snooker - China Open, direkte, Eurosport 1
08.15 (G) Kunstskøjteløb: VM, Eurosport 2
08.30 Billard: Snooker - China Open, direkte, Eurosport 1
08.40 Basketball: SISU-Hørsholm, TV 2 Sport
09.00 Dart: Premier League, TV3 SPORT 1
09.00 Tennis: Miami Open (m), TV3 SPORT 2
09.15 (G) Cykling: Tour of Taiwan, Eurosport 2
09.30 Basketball: SISU-Hørsholm, TV 2 Sport
09.30 (G) Rallymagasinet, Eurosport 2
10.00 (G) Standardvogne: VM - sæsonoptakt, Eurosport 2
10.25 Badminton: India Open, direkte, TV 2 Sport
10.30 (G) Basketball: Eurocup, Eurosport 2
11.00 Tennis: Miami Open (m), TV3 SPORT 2
11.00 Billard: Snooker - China Open, direkte, Eurosport 1
11.30 Cykling: Tre dage ved Panne, Eurosport 1
11.30 Badminton: India Open, direkte, TV 2 Sport
12.00 Kunstskøjteløb: VM, direkte, Eurosport 2
12.30 Badminton: India Open, direkte, TV 2 Sport
12.30 Fodbold: Total Italian Football Show, TV3 SPORT 1
13.00 Formel 1: Kiesa om sæsonen, TV3 SPORT 2
13.00 Fodbold: La Liga World, TV3 SPORT 1
13.00 (G) Golf i Portugal, Algarve, dk4
13.30 Dart: Premier League, TV3 SPORT 1
13.30 Billard: Snooker - China Open, direkte, Eurosport 1
13.30 Badminton: India Open, direkte, TV 2 Sport
14.00 Fodbold: Premier League World Show, TV3 SPORT 2
14.30 Badminton: India Open, direkte, TV 2 Sport
14.30 Tennis: ATP World Tour Uncovered, TV3 SPORT 2
15.00 Tennis: Miami Open (m), TV3 SPORT 2
15.15 (G) Sportsugen, der gik, Eurosport 2
15.25 HåndboldMatchen: Odense-Viborg (k), TV 2 Sport
15.30 (G) Standardvogne: VM - sæsonoptakt, Eurosport 2
16.00 Fodbold: Bundesligaen - special, Eurosport 2
16.05 HåndboldMatchen: Odense-Viborg (k), TV 2 Sport
16.30 (G) Cykling: Tre dage ved Panne, Eurosport 2
16.30 Billard: Snooker - China Open, Eurosport 1
16.55 Tennis: C. Wozniacki-K. Pliskova, TV 2 Sport
17.00 Tennis: Miami Open (m), TV3 SPORT 2
17.00 Kunstskøjteløb: VM, Eurosport 1
17.00 Fodbold: Rundt om runden, TV3 SPORT 1
17.30 Fodbold: Alka Superligaen - optakt, TV3 SPORT 1
17.55 Fodbold: AC Horsens-OB, direkte, TV3 SPORT 1
18.00 (G) Billard: Snooker - China Open, Eurosport 2
18.30 Kunstskøjteløb: VM - friløb (k), direkte, Eurosport 1
18.55 SportsCenter: Update, TV 2 Sport
19.00 Tennis: Miami Open (m), direkte, TV3 SPORT 2
19.00 Ishockey: Studiet, TV 2 Sport
19.20 Ishockey: Odense-Gentofte, direkte, TV 2 Sport
19.30 Fodbold: Bundesligaen - special, Eurosport 2
19.40 Fodbold: FC Nordsjælland-Lyngby, direkte, CANAL9
20.00 Fodbold: Alka Superligaen - opfølgning, TV3 SPORT 1
20.00 SportsCenter: Update, TV 2 Sport
20.05 Fodbold: Hertha Berlin-Hoffenheim, direkte, Eurosport 2
20.05 Ishockey: Odense-Gentofte, direkte, TV 2 Sport
20.40 Fodbold: Derby-Queens Park Rangers, direkte, TV3 SPORT 1
20.53 Ishockey: Studiet, TV 2 Sport
20.55 Ishockey: Odense-Gentofte, direkte, TV 2 Sport
21.15 Billard: Snooker - China Open, Eurosport 1
21.30 Fodbold: Espanyol-Real Betis, direkte, TV3 SPORT 2
22.00 Tennis: V. Williams-J. Konta, TV 2 Sport
22.35 Basketball: Eurocup, direkte, Eurosport 2
22.45 Fodbold: Espanyol-Real Betis, TV3 SPORT 1
22.45 Tennis: Miami Open (m), TV3 SPORT 2
22.45 (G) Sportsugen, der gik, Eurosport 2
23.00 (G) Billard: Snooker - China Open, Eurosport 2
23.00 Rally: EM-afdeling, Eurosport 1
23.30 Kunstskøjteløb: VM, Eurosport 1
00.05 HåndboldMatchen: Odense-Viborg (k), TV 2 Sport
00.15 Kunstskøjteløb: VM - friløb (k), Eurosport 1
00.15 (G) Basketball: Eurocup, Eurosport 2
00.30 Tennis: ATP World Tour Uncovered, TV3 SPORT 2
00.45 (G) Fodbold: MUTV - Top Ten - Rooney Goals, TV3 SPORT 1
00.50 HåndboldMatchen: Odense-Viborg (k), TV 2 Sport
01.00 Tennis: Miami Open (m), direkte, TV3 SPORT 2
01.05 Ishockey: NY Rangers-Pittsburgh, direkte, TV3 SPORT 1
01.20 Fodboldens stjerner, Eurosport 2
01.30 Billard: Snooker - China Open, Eurosport 1
01.45 Ishockey: Odense-Gentofte, TV 2 Sport
01.55 Fodboldens stjerner, Eurosport 2
02.25 Ishockey: Odense-Gentofte, TV 2 Sport
02.30 Fodboldens stjerner, Eurosport 2
03.00 Kunstskøjteløb: VM, Eurosport 1
03.00 Fodboldens stjerner, Eurosport 2
03.30 Badminton: India Open, TV 2 Sport
03.35 Fodboldens stjerner, Eurosport 2
03.55 Basketball: NBA Inside, TV 2 Sport
04.00 Billard: Snooker - China Open, Eurosport 1
04.30 Basketball: Golden State-Houston, direkte, TV 2 Sport
Sport i TV29. mar 17:32:22
Torsdag den. 30 marts
05.00 Kunstskøjteløb: VM, Eurosport 1
05.35 Cykling: E3 Harelbeke, Eurosport 2
06.00 (G) [=] Morgengymnastikken: Ryg & lænd, faste lår og kontorkrop, DR3
06.00 Cykling: Tre dage ved Panne, Eurosport 1
07.00 Kunstskøjteløb: VM - kort program (k), Eurosport 1
07.00 (G) Cykling: Tre dage ved Panne, Eurosport 2
07.45 (G) Cykling: Tour of Taiwan, Eurosport 2
08.00 Billard: Snooker - China Open, direkte, Eurosport 2
08.25 Basketball: San Antonio-Golden State, TV 2 Sport
08.30 Directors Box, Eurosport 1
09.00 Tennis: Miami Open (m), TV3 SPORT 2
09.00 Formel 1: Kiesa om sæsonen, TV3 SPORT 1
09.00 Fodbold: U21 - Tyskland-Portugal, Eurosport 1
09.30 Basketball: San Antonio-Golden State, TV 2 Sport
10.00 (G) Fodbold: Brasilien-Paraguay, TV3 SPORT 1
10.00 Cykling: Tre dage ved Panne, Eurosport 1
10.30 Cykling: Tre dage ved Panne, direkte, Eurosport 1
10.45 Ishockey: Gentofte-Odense, TV 2 Sport
11.00 Tennis: Miami Open (m), TV3 SPORT 2
11.00 Billard: Snooker - China Open, Eurosport 2
11.25 Ishockey: Gentofte-Odense, TV 2 Sport
11.30 (G) Basketball: Eurocup, Eurosport 2
12.00 (G) Fodbold: Bolivia-Argentina, TV3 SPORT 1
12.00 Ishockey: Gentofte-Odense, TV 2 Sport
12.30 Kunstskøjteløb: VM, Eurosport 1
12.30 (G) Fodbold: U21, Eurosport 2
12.40 Håndboldmagasinet Kontra Special, TV 2 Sport
13.00 (G) Fodbold: Frankrig-Spanien, TV3 SPORT 2
13.30 Billard: Snooker - China Open, direkte, Eurosport 2
13.30 HåndboldMatchen: Ribe-Esbjerg - Bjerringbro-Silkeborg (m), TV 2 Sport
13.45 Cykling: Tre dage ved Panne, Eurosport 1
14.15 Dart: Premier League, TV3 SPORT 1
14.15 HåndboldMatchen: Ribe-Esbjerg - Bjerringbro-Silkeborg (m), TV 2 Sport
15.00 Cykling: Tre dage ved Panne, direkte, Eurosport 1
15.00 Tennis: Miami Open (m), TV3 SPORT 2
15.05 Håndboldmagasinet Kontra Special, TV 2 Sport
16.10 Tennis: Miami Open (k), TV 2 Sport
16.30 (G) Fodbold: U21, Eurosport 2
17.00 Tennis: Miami Open (m), TV3 SPORT 2
17.45 Fodbold: NordicBet Ligaen - optakt, TV3 SPORT 1
17.55 Fodbold: FC Roskilde-Skive, direkte, TV3 SPORT 1
18.00 Kunstskøjteløb: VM, direkte, Eurosport 1
18.00 (G) Billard: Snooker - China Open, Eurosport 2
18.25 SportsCenter: Update, TV 2 Sport
18.30 Håndboldmagasinet Kontra Special, TV 2 Sport
18.55 Håndbold: Rhein-Neckar Löwen - Kiel (m), direkte, TV3 SPORT 2
19.20 HåndboldMatchen: Odense-Viborg (k), direkte, TV 2 Sport
20.00 Dart: Premier League, direkte, TV3 SPORT 1
20.00 (G) Cykling: Tre dage ved Panne, Eurosport 2
20.15 SportsCenter: Update, TV 2 Sport
20.20 HåndboldMatchen: Odense-Viborg (k), direkte, TV 2 Sport
21.00 Tennis: Miami Open (m), direkte, TV3 SPORT 2
21.15 Billard: Snooker - China Open, Eurosport 1
21.15 Håndboldmagasinet Kontra Special, TV 2 Sport
21.30 (G) Vintersport: Chasing History, Eurosport 2
21.35 (G) Kunstskøjteløb: VM, Eurosport 2
22.20 Tennis: Miami Open (k), direkte, TV 2 Sport
22.20 [=] Sporten, DR1
22.45 Cykling: Tour of Taiwan, Eurosport 2
23.00 (G) Billard: Snooker - China Open, Eurosport 2
23.00 Fodbold: Premier League World Show, TV3 SPORT 2
23.00 Rally: EM-afdeling, Eurosport 1
23.30 Formel 1: Kiesa om sæsonen, TV3 SPORT 1
23.30 Cykling: Tre dage ved Panne, Eurosport 1
23.30 Fodbold: Serie A Show, TV3 SPORT 2
00.00 Fodbold: La Liga World, TV3 SPORT 2
00.10 Motocross: VM-afdeling, Eurosport 2
00.20 Kunstskøjteløb: VM, Eurosport 1
00.20 HåndboldMatchen: Odense-Viborg (k), TV 2 Sport
00.30 Motorsport: Mobil 1 The Grid, TV3 SPORT 1
00.30 Tennis: ATP World Tour Uncovered, TV3 SPORT 2
00.40 Superbike: VM-afdeling, Eurosport 2
01.00 Tennis: Miami Open (m), direkte, TV3 SPORT 2
01.05 Ishockey: Philadelphia-NY Islanders, direkte, TV3 SPORT 1
01.10 HåndboldMatchen: Odense-Viborg (k), TV 2 Sport
01.20 Superbike: VM-afdeling, Eurosport 2
01.30 Billard: Snooker - China Open, Eurosport 1
01.55 Superbike: VM-afdeling, Eurosport 2
01.55 SportsDok: På toppen i Nykøbing, TV 2 Sport
02.30 Basketball: NBA Inside, TV 2 Sport
02.50 Superbike: VM-afdeling, Eurosport 2
03.00 Tennis: Miami Open (k), direkte, TV 2 Sport
03.00 Cykling: Tre dage ved Panne, Eurosport 1
03.35 Motocross: VM-afdeling, Eurosport 2
04.00 Billard: Snooker - China Open, Eurosport 1
Tennis30. mar 07:57:39
ATP- og WTA-turnering i Miami
Resultater fra ATP- og WTA-turneringen, Miami Open, afviklet i Miami, Florida, USA. Den samlede præmiesum er 14.906.855 dollar:
Herresingle, kvartfinaler:
Rafael Nadal, Spanien (5)-Jack Sock, USA (13), 6-2, 6-3, Fabio Fognini, Italien-Kei Nishikori, Japan (2), 6-4, 6-2.
Damesingle, kvartfinaler:
Venus Williams, USA (11)-Angelique Kerber, Tyskland (1), 7-5, 6-3, Johanna Konta, Storbritannien (10)-Simona Halep, Rumænien (3), 3-6, 7-6 (9/7), 6-2.
Tennis29. mar 23:11:51
ATP- og WTA-turnering i Miami
Resultater fra ATP- og WTA-turneringen, Miami Open, afviklet i Miami, Florida, USA. Den samlede præmiesum er 14.906.855 dollar:
Herresingle, fjerde runde:
Alexander Zverev, Tyskland (16)-Stanislas Wawrinka, Schweiz (1), 4-6, 6-2, 6-1, Nick Kyrgios, Australien (12)-David Goffin, Belgien (8), 7-6 (7/5), 6-3, Roger Federer, Schweiz (4)-Roberto Bautista, Spanien (14), 7-6 (7/5), 7-6 (7/4), Tomas Berdych, Tjekkiet (10)-Adrian Mannarino, Frankrig, 6-3, 7-5, Rafael Nadal, Spanien (5)-Nicolas Mahut, Frankrig, 6-4, 7-6 (7/4), Jack Sock, USA (13)-Jared Donaldson, USA, 6-2, 6-1, Fabio Fognini, Italien-Donald Young, USA, 6-0, 6-4, Kei Nishikori, Japan (2)-Federico Del Bonis, Argentina, 6-3, 4-6, 6-3.
Herresingle, kvartfinaler:
Fabio Fognini, Italien-Kei Nishikori, Japan (2), 6-4, 6-2.
Damesingle, kvartfinaler:
Caroline Wozniacki, Danmark (12)-Lucie Safarova, Tjekkiet, 6-4, 6-3, Karolina Pliskova, Tjekkiet-Mirjana Lucic-Baroni, Kroatien, 6-3, 6-4, Johanna Konta, Storbritannien (10)-Simona Halep, Rumænien (3), 3-6, 7-6 (9/7), 6-2.
tilbage...